Пожежі електромобілів: важлива проблема для паркінгів | авто новини України - automotive24.com.ua

Пожежі електромобілів: серйозна загроза в підземних паркінгах

Друзі, ситуація з електромобілями непроста. Якщо ви думали, що це не так вже й небезпечно, подумайте ще раз. Хоча кількість інцидентів з електрокарами поки що не така велика, її зростання набагато швидше за збільшення кількості таких автомобілів на дорогах. У Нідерландах, наприклад, кількість пожеж в батарейних автомобілях за останній рік збільшилась майже в 4 рази. І це тільки початок, адже старіння цих машин призведе до ще більшої кількості загорянь

twitter facebook whatsapp linkedin

Частота загорянь: наскільки це реально небезпечно?

До нещодавнього часу було прийнято вважати, що пожежі в електромобілях — це випадок на десятки тисяч машин на рік. Звучить, звісно, не так уже й страшно. Але якщо ми будемо ігнорувати такі інциденти, то можемо забути і про інші серйозні загрози, які можуть здатися менш важливими, але по суті також небезпечні. Згадаймо, наприклад, ядерні аварії. Здавалося б, скільки таких випадків за останні 100 років? Тим не менше, люди продовжують остерігатися таких інцидентів, і це правильно.

Пожежа в електромобілі, звісно, не атомний вибух, але збитки від неї можуть бути набагато серйознішими, ніж від інших подій. Ці пожежі дуже інтенсивні, і їх неможливо загасити звичайними засобами. На все це часто закривають очі, незважаючи на попередження пожежників та страховиків, які вже давно говорять, що з ростом кількості електромобілів пожеж буде тільки більше.

Чому ситуація з пожежами електромобілів стає все гіршою?

Нідерландський інститут громадської безпеки (NIPV) надав тривожні дані: якщо в 2021 році пожежники гасили 58 пожеж в електромобілях, то в 2022 році їх було вже 201. І це незважаючи на те, що частка електромобілів на дорогах значно зросла за цей період. Кожного року кількість таких інцидентів буде тільки зростати. Наприклад, в минулому році в Нідерландах було близько 930 тисяч електромобілів, і при цьому кожен 4 600-й автомобіль за рік став причиною пожежі. Це вже не поодинокі випадки, це проблема, з якою доведеться боротися набагато активніше.

Прогнози на майбутнє також не втішні. Якщо частка електромобілів в найближчі десятиліття зросте до 50%, ми можемо зіткнутися з тисячами пожеж щороку. Уявіть, що щодня відбуватимуться шість великих пожеж — це величезне навантаження на пожежні служби. І з нинішніми можливостями гасіння пожеж таке навантаження навряд чи буде по плечу.

Як пожежні служби справляються з такими інцидентами?

Загрози від таких пожеж набагато серйозніші, ніж може здатися на перший погляд. Для гасіння загорянь в електромобілях потрібно набагато більше води, а також спеціальні захисні костюми, щоб не постраждати від токсичних газів, які виділяються під час горіння. На звичайній дорозі справитись з такою пожежою ще можна, але в підземних або багатоповерхових паркінгах ситуація зовсім інша. Саме такі місця представляють найбільшу небезпеку для пожежних, оскільки гасити пожежу в таких умовах дуже складно і ризиковано.

Пожежна безпека в паркінгах: що буде далі?

Ситуація в паркінгах стає все більш тривожною. Якщо протягом найближчих десяти років половина всіх автомобілів стане електричними, то нинішня конструкція парковок вже не буде підходити. Високі температури, які супроводжують такі пожежі, можуть зруйнувати будівлі і призвести до їх обрушення. Єдиний спосіб уникнути катастрофи — це адаптувати конструкцію паркінгів до нових умов, що в разі з існуючими будівлями практично неможливо.

Рішення проблеми: чи варто обмежувати електромобілі в паркінгах?

Деякі експерти, такі як професор Роб Нейссе з Технічного університету в Дельфті, вже запропонували рішення: заборонити в'їзд електромобілів в паркінги. Це досить радикальна міра, але вона вже застосовується в деяких місцях. Наприклад, в Дельфті на кампусі університету були введені обмеження на паркування електрокарів у підземних гаражах. Звісно, такі заходи викликають суперечки, але вони засновані на реальній загрозі для безпеки людей і майна.

Електричні автомобілі мають безліч переваг, і майбутнє за ними. Але потрібно враховувати і їх ризики. Зараз ми бачимо, що наслідки ігнорування цих ризиків можуть бути серйозними. І якщо не подбати про безпеку парковок та пожежонебезпечних об'єктів, ми можемо зіткнутися з ще більшими проблемами в майбутньому.