Tesla виплатить компенсацію: деталі судового процесу | Авто новини світу | automotive24.com.ua

Тесла заплатить: викривач виграв справу про приховування проблем з автопілотом

Колишній співробітник Tesla виграв судовий процес проти компанії в Норвегії, яка незаконно переслідувала його за розкриття внутрішньої інформації

twitter facebook whatsapp linkedin

Судова перемога в Норвегії

Суд постановив, що компанія Tesla зобов’язана виплатити майже 200 тисяч євро колишньому техніку Лукашу Крупскі за переслідування, дисциплінарні стягнення та створення нестерпних умов праці. Про це повідомляє німецька газета Handelsblatt, яка першою оприлюднила так звані «Tesla Files».

Початок конфлікту

Лукас Крупскі працював сервісним техніком у Tesla в норвезькому місті Драммен з жовтня 2018 року. У березні 2019 року він загасив пожежу на зарядній станції під час демонстрації автомобілів, за що отримав похвалу від генерального директора компанії Ілона Маска. Однак цей інцидент став не лише приводом для премії, але й початком його проблем. Після події Маск особисто поцікавився у Крупскі, чи є у нього пропозиції щодо покращень. Технік зазначив, що бачить багато проблем, особливо у сфері безпеки авто. Через два тижні Крупскі виявив на своєму робочому комп’ютері програми для моніторингу його дій.

Витік даних і викриття

Крім того, Крупскі помітив витік даних: конфіденційна інформація про клієнтів і співробітників, контракти, проектні плани та матеріали про майбутні продукти були легко доступні. Також він виявив тисячі скарг на дефекти автомобілів, включно з численними проблемами системи автопілоту Tesla. Не витримавши тиску, Крупскі передав понад 100 гігабайтів інформації владі та ЗМІ.

Реакція Tesla

Компанія відреагувала на дії викривача запитом до поліції, після чого в будинку Крупскі був проведений обшук, а його особисті пристрої конфіскували для дослідження. Сам він стверджує, що Tesla зробила його життя нестерпним після того, як він озвучив питання безпеки авто. Крупскі також був понижений у посаді.

Судове рішення

У липні 2024 року окружний суд Бускеруда визнав Крупскі викривачем, а заборони, накладені Tesla на взаємодію з владою та пресою, — незаконними. Суд також зобов’язав компанію виплатити Крупскі 10 тисяч євро як компенсацію моральної шкоди та понад 170 тисяч євро на покриття судових витрат. Ця справа стала черговим прикладом проблем із безпекою та корпоративною культурою Tesla, що викликало резонанс у Європі. Хоча й раніше були чутки, які характеризували компанію (та самого Маска) не з найкращого боку.